Scharakteryzuj rolę księdza na wsi chłopi

Pobierz

A ksiądz usiadł z powrotem na kółkach od pługa, zażył tabaki i rozłożył brewiarz, ale.. ↓ Rozwiń fragment ↓.. Najważniejszy w grupie okazuje się być ksiądz, który zyskuje szacunek w wyniku pełnionych funkcji.. Olbrzymią rolę w powieści odgrywa natura.. Jest człowiekiem zamożnym, chciwym materialistą.. Takie też.Narrator, członek gromady ukazuje kto jaką rolę w niej pełni.. Gromada nie jest zresztą tworem jednolitym, dzieli się na młodych i starych, bogatych i biednych, moralnych i niemoralnych, mądrych i głupich.Akcja w tej scenie jest dynamiczna, atmosfera napięta.. Cieszy się jednak autorytetem i uprzywilejowaną pozycją we wsi, bo głosi Słowo Boże.W ocenie chłopów nie są one herezją, ale tak traktowałby je kościół.. Antek z rozbawieniem obserwuje zachowanie duchownego, który wypasa swe konie na koniczynie Kłębów.. Ksiądz pełnił rolę wychowawcy , miał prawo zwracać uwagę na niemoralne postępowanie człowieka.. Kobieta udaje się właśnie "we świat, po proszonem", ponieważ na zimę krewni jej nie mają dla niej pracy ani noclegu.Najważniejszą osobą jest ksiądz, który jako pośrednik między ludźmi a Bogiem, stojący najbliżej ołtarza, jako jedyny jest godzien czytać Pismo Św. w utworze.. Mimo wszystko wiara kształtuje całe życie mieszkańców wsi.Pewnego ciepłego wrześniowego dnia, późnym popołudniem, ksiądz, który dogląda właśnie swego parobka orzącego pole, spotyka starą Agatę..

Na znak szacunku chłopi całowali księdza w rękę.

Ksiądz.. Chłopi, Część pierwsza - Jesień.. Jagna pochodzi ze średniozamożnej rodziny chłopskiej.. Nawet z ambony podczas mszy publicznie wytykał ludziom złe nawyki, złe zachowanie.Trudno znaleźć głównego bohatera, gdyż i Boryna, i Antek, i Jagna, i Hanka, a nawet inne postacie, są wysuwane na plan pierwszy.. Scharakteryzuj występujące we fragmencie postacie.. Jednak ci czterej bohaterowie odgrywają najważniejszą rolę w utworze.. Ksiądz - Nie zawsze był dobrym kapłanem.. Zabiegi te nadają powieści autentyczności.Motyw.. Polega na przekształcaniu wydarzeń, bohaterów w mit, opowieść zawierającą archetypy postępowania, ukazującą pierwotne wzorce.. Pośredniczy między Bogiem a ludźmi, piętnuje grzechy i pobudza do skruchy, staje się dla społeczeństwa dobrodziejem, a nawet "archaniołem na ognistym wozie wrzasków".Gromada lipiecka to nie tło dla pozornie ważniejszych bohaterów indywidualnych, ale istotny układ odniesienia określający sytuację poszczególnych bohaterów w życiu wsi.. Najważniejszy w grupie okazuje się być ksiądz, który zyskuje szacunek w wyniku pełnionych funkcji..

Mimo szacunku dla księdza chłopi dostrzegają jego wady, widzą w nim człowieka chwilami tak ułomnego jak oni sami.

Następuje szybka wymiana zdań.. Charakterystyczna jest jego pobożność, częste pielgrzymki do Częstochowy czy niejedzenie mięsa.Spiera się z karczmarzem, nawet z księdzem i to na weselu.. Wzbudza zainteresowanie (i szacunek!). Władysław Reymont w swojej powieści ?Chłopi?. Występuje przewaga dialogów, posługiwanie się gwarą i prostą, charakterystyczną dla gromady wiejskiej mową.. A ksiądz usiadł z powrotem na kółkach od pługa, zażył tabaki i rozłożył brewiarz, ale oczy ześlizgiwały mu się z czerwonych liter i leciały po ogromnych, w jesiennej zadumie .Narrator, członek gromady ukazuje kto jaką rolę w niej pełni.. Jest najbardziej urodziwą dziewczyną we wsi.Ksiądz wszedł na ambonę, i wszyscy zadarli głowy i wpatrywali się w dobrodzieja, któren w białej komży pochylił się nad narodem i czytał ewangelję — a światła i farby biły na niego z okien, że widział się wszystkim, jako ten anioł, płynący na tęczy.Kłótnia u Borynów.. Pośredniczy między Bogiem a ludźmi, piętnuje grzechy i pobudza do skruchy, staje się dla społeczeństwa dobrodziejem, a nawet "archaniołem na ognistym wozie wrzasków".Ksiądz był osobą bardzo szanowaną we wsi.. Pisarz używa języka stylizowanego na chłopski.. Wielu uważa, że reprezentuje interesy bogatych.. Najważniejszy w grupie okazuje się być ksiądz, który zyskuje szacunek w wyniku pełnionych funkcji.. Człowiek jest z nią nierozerwalnie złączont, ponieważ jest jej częścią.Roch (lub Rocho) przybył do Lipiec, by uczyć mieszkańców wsi i opowiadać im historie będące metaforą boskiego miłosierdzia.. Nie odmawia sobie przyjemności życia doczesnego, niekiedy nawet przedkłada własne problemy ponad problemy wsi.. swym zachowaniem i zasadami.. Tutaj życie kształtowane jest przez naturę, kulturę ludową, tradycję.. We wsi ze względu na pełniony urząd ludzie darzą go ogromnym szacunkiem, a jako autorytet pobudza wiernych do skruchy i przemyśleń.Mamy oto bohatera zbiorowego- gromadę wiejską z Lipiec, znajdującą się w zaborze rosyjskim około 20 lat po powstaniu styczniowym..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt